Головна » Порадник для батьків » Як залучати тата до виховання й спілкування з дітьми

Як залучати тата до виховання й спілкування з дітьми

Як залучати тата до виховання й спілкування з дітьми

У наш час у багатьох склався стереотип, що тато заробляє гроші й оплачує потреби сім'ї, а мама — більше займається дитиною. Наскільки важлива роль батька у вихованні дітей? Як змінюється поведінка та життя малюка, якщо батько не бере участі в його розвитку? Чи є різниця у вихованні хлопчиків і дівчаток?

Чому так важлива роль батька у вихованні дітей

Сучасна наука довго ігнорувала поняття батьківства, а також психологічні зміни, які відбуваються з чоловіками, коли у них народжуються діти. Проводиться нескінченне число досліджень на тему впливу на організм жінки зачаття, вагітності, визначаються етапи та найбільш сприятливі умови для формування материнської сфери. При цьому донедавна не було ясно, що ж відчуває тато з народженням дитини, робить ця подія його щасливим, чи всі чоловіки здатні усвідомлено хотіти дітей, і якщо так, то за яких умов ця потреба виявляється.

 

Одне з головних емоційних переживань для батьків — це усвідомлення того, що їх дитина міцніше прив'язана до матері. Хоча в перший рік життя це цілком зрозуміло. По-перше, така прихильність формується грудним вигодовуванням, а по-друге, татки, як правило, цілий день проводять на роботі, поки мама цілодобово перебуває з малюком.

 

На формування батьківської сфери у чоловіків величезний вплив також має його зв'язок з матір'ю дитини та ситуація в родині. Очевидно, що чим кращі ці стосунки, тим сильніше чоловік буде залучений у роль батька. Якщо після народження малюка спілкування чоловіка з дружиною стало напруженим або трапляються часті конфлікти, важливо розуміти, що багато пар проходять через це. Жінка має бути готова до того, що можливе роздратування тата — це становлення його як батька, а ще йому потрібен якийсь час на адаптацію. На щастя, більшість успішно переживають подібну сімейну кризу.

 

Виховання хлопчика: тато як зразок для наслідування

У перші тижні життя малюк потребує тактильного контакту з обома батьками: це дарує йому відчуття безпеки й допомагає надалі формуватися як особистість. Дотики — це один з перших способів комунікації для дитини, тому дуже важливо, щоб батько достатньо контактував з сином. Тато має розуміти, що виховувати хлопчика найкраще власним прикладом, тому треба ставитися до нього максимально терпляче, з повагою, не допускаючи зайвої грубості.

 

Батько має бути готовим завжди підтримати сина, вірити в нього і виховувати шанобливе ставлення до матері. Також тато бере участь у наступних етапах виховання хлопчика:

 

1.                      Формування прихильності. У чоловіків не відразу прокидається батьківський інстинкт і любов до своєї дитини, тому треба більше брати участь у догляді за малюком від народження. Добре, коли батько може не тільки давати фінансову підтримку для сина, а й допомагати мамі зі щоденними справами: купати крихітку, міняти підгузки, гуляти з коляскою, годувати з пляшечки.

 

 

2.                      Соціальна модель поведінки. Роль батька полягає також у тому, щоб навчити сина адекватно оцінювати себе, сприймати інших людей і комфортно відчувати себе в соціумі.

 

3.                      Дисципліна. Маленький майбутній чоловік має знати про дисципліну та порядок з дитинства. Завдання батька — м'яко та ненав'язливо привчити до організованості й дотримання правил.

 

4.                      Усвідомлення своєї статі. Хлопчик вчиться усвідомлювати себе як чоловіка, тому саме тато стає захистом і опорою для сина. Батько також є джерелом правил і норм поведінки в сім'ї та суспільстві, щоб у майбутньому дитина змогла побудувати нормальні відносини в соціумі.

  

5.                      Спілкування з жіночою статтю. Син дивиться, як тато спілкується з мамою, і переймає його модель поведінки. Саме тому батько повинен показувати приклад шанобливого ставлення до жінок, виявляти до них турботу, увагу, доглядати, оберігати.

 

Батько й дочка: особливості виховання

Багато психологів вважають, що майбутні стосунки дівчини з хлопцями безпосередньо залежать від того, які у неї були стосунки з батьком, адже жінка враховує досвід спілкування з найголовнішим чоловіком в її житті. Дуже часто тато — це образ ідеального хлопця для дівчинки, тому дуже важливо, щоб у вихованні дитини брали участь обидва батьки. Існує кілька тактик батьківської поведінки для гармонійного формування особистості маляти:

 

1.                      Сильний батько завжди захистить свою дочку. З дитинства вона має відчувати, що сім'я і дім — найбезпечніше місце, а тато — той чоловік, який захистить її від агресії, власних страхів і жорстокості.

 

2.                      Навчити поважати особистий простір. Тато — це друг, який завжди підтримає, але при цьому тримає дистанцію, щоб давати певний рівень свободи. Наприклад, краще привчити себе стукати у ванну кімнату й не заходити в спальню до дочки без її дозволу. Дозвольте їй прикрасити інтер'єр своєї кімнати так, як їй хочеться, щоб вона відчувала себе там у цілковитій безпеці.

 

3.                      Поважати думку дочки. Дівчинка в будь-якому віці потребує того, щоб тато цікавився її думкою. Залучайте дитину до вибору відпустки, складання плану на вихідні й обговорення сімейних питань.

 

4.                      Похвала та компліменти. Татові слід підвищувати позитивну самооцінку дочки: говорити приємні слова щодо її зовнішності, хвалити за вчинки, відзначати успіхи.

 

5.                      Відверті розмови. Важливо не просто цікавитися подіями з життя доньки, але й запитувати про її особисті переживання. Якщо дівчинка навчиться говорити про свої емоції відкрито, їй легше буде спілкуватися з іншими.

 

Як залучити чоловіка до виховання дитини

Бувають ситуації, коли батько готовий займатися вихованням дітей, але не знає, що йому треба для цього робити. Завдання мами полягає в тому, щоб підказати йому, чим він може допомогти. Щоб залучити свого чоловіка до більш активної участі в житті дітей, рекомендуємо дотримуватися наступних рекомендацій:

 

·  просіть чоловіка погуляти з малюком, щоб вони могли побути лише удвох;

·  діліться з ним проблемами дітей і просіть поради, якщо це необхідно;

·  не бійтеся залишати його «на господарстві» з немовлям;

·  запропонуйте дочці або синові вирішувати питання разом з батьком, адже досить часто саме чоловічий підхід здатний розв'язувати проблему;

·  говоріть чоловікові, якщо ви потребуєте допомоги з дитиною, адже так ви показуєте його значущість у процесі виховання.