Головна » Порадник для батьків » Чим відрізняються авторитарні батьки та до яких наслідків може призвести авторитарний тип виховання дитини

Чим відрізняються авторитарні батьки та до яких наслідків може призвести авторитарний тип виховання дитини

Чим відрізняються авторитарні батьки та до яких наслідків може призвести авторитарний тип виховання дитини

Батьками не народжуються, ними стають, поступово цьому навчаючись. Коли ми стаємо батьками й збираємося виховувати дітей, багато факторів впливають на те, як ми будемо їх виховувати: це і наше виховання в сім'ї , і наш внутрішній стан, економічний, політичний стан в державі, взаємовідносини між чоловіком і дружною, вплив родичів (бабусь і дідусів). Але головне, що буде впливати, це пам'ять про те, як цих молодих батьків виховували їх батьки.

Авторитарний тип виховання

Авторитарний стиль виховання – всі рішення приймають батьки, які вважають, що дитина майже в усьому повинна підкорятися їх волі, авторитету. Батьки вимагають від дитини порядку, дисципліни, чіткого виконання всіх обов’язків. У особистості змалку виховують почуття відповідальності, уміння долати труднощі. Негативним є те, що до неї ставлять надто високі вимоги, виконання яких потребує максимальної мобілізації всіх розумових і фізичних здібностей. Від дитини вимагають досягнення успіху в різних сферах. Це стає для неї самоціллю, але при цьому страждає духовна сфера.

У дітей не формується здатності вирішувати адекватно проблеми. Дитина позбавлена в принципі проблеми вирішувати. У неї є бажання, які задовольняються або не задовольняються батьками, залежно від світогляду батьків. Якщо донька хоче плаття, мама вирішує, якого кольору, за яку ціну, і якого фасону. Дитині або доведеться носити тільки це, або взагалі без сукні. З точки зору батьків для дитини робиться все і дитина живе як принц або принцеса і споживає те, що батьки вважають найкращим.

Діти з авторитарних сімей практично не мають прав і позбавлені свободи дій. Авторитарні батьки нерідко відправляють дітей вчитися в закриті навчальні заклади, наприклад, військові училища або школи-інтернати.

Авторитарний стиль виховання може призвести до відхилень у поведінці особливо тоді, коли батьки прагнуть бачити свою дитину лідером. Дитина має отримувати найвищі бали з усіх предметів у школі, займати призові місця на олімпіадах, вигравати спортивні змагання. Така психологічна установка сприяє появі страху невдачі, поразки. Дитина втрачає стимул до корисної діяльності, у неї виникає недовіра до людей вона прагне уникати контактів з ними. З віком у дитини деформується поведінка. Людина рабськи підкоряється владним людям, а щодо слабших за себе виявляє жорстокість, агресію, ігнорує людську гідність. Цей стиль виховання може негативно вплинути на самооцінку дитини і перешкоджає її повноцінному розвитку.

Природно, що діти агресивних батьків з авторитарним типом виховання набувають ті ж навички виховання власних дітей. Вони вважають це єдино правильним шляхом спілкування. Досягне успіху така дитина в життя чи ні, досить складно сказати однозначно. Багато в принципі не погано адаптуються, але досить часто мають проблеми в особистому житті.

Рекомендації батькам

1. Любіть свою дитину такою, якою вона є, а не за її досягнення та успіхи.

2. Не порівнюйте її з іншими дітьми. Порівнюйте її з самою собою (такою, якою вона була вчора і, можливо, буде завтра).

3. Не слід постійно турбуватися про дитину, намагатися постійно оберігати її від можливих небезпек, які часто є надуманими. Сподіватися, що вона зможе самостійно подолати життєві труднощі.

4. Не сваріть, а тим паче, не ображайте дитину в присутності чужих людей. Поважайте почуття і думки дитини. На скарги з боку оточення відповідайте : « Дякую, ми вдома обов’язково поговоримо на цю тему».

5. Засуджуйте не саму дитину, а її вчинок.

6. Навчіть дитину розповідати про свої проблеми. Обговорюйте з нею конфліктні ситуації, які виникають з однолітками та дорослими. Щиро цікавтесь її думкою.