Шкідливі звички дітей
Шановні дорослі, батьки й педагоги!
Усі ми знаємо, що немає в людини більшої цінності, ніж здоров’я. З давніх-давен відоме гасло: “Твоє здоров’я – в твоїх руках”. Але для того, щоб навчитися берегти здоров’я, треба знати про самих себе, про стан свого організму. Слово “здоров’я” супроводжує дитину з моменту її народження. Ще навіть не знаючи, що воно означає, три-п’ятирічний малюк каже: “Я здоровий, якщо не хворію”. Що ж впливає на формування здорового способу життя?
Свідомість, розум та звички людей по спадковості не передаються. Людина народжується без них. Формуються ж вони лише під впливом тієї інформації, яка знаходиться навкруги дитини. Сформовані в підлітковому віці свідомість та звички до 11-15 років дуже важко змінити в старшому віці.
Діти намагаються бути схожими на дорослих, копіюють їхню поведінку, звички, їм складно втриматися від негативу, якого так багато навколо. Цьому є й фізіологічне пояснення: річ у тім, що до 14 років більшість дітей сприймають інформацію безпосередньо, без критики. Ця інформація «осідає» на рівні не тільки кори, а й підкірки головного мозку, добре запам’ятовується, стає складовою власного «Я». Якщо дорослий може критично осягати й відфільтрувати непотрібну інформацію, то дитина сприймає все за чисту монету. Побачивши 4—5 разів гарну рекламу сигарет або спиртного, вона хоче все це спробувати, не замислюючись про наслідки. І пробує. Спершу огидно, але оскільки приятелі підбурюють або глузують з неї, повторює спробу вдруге, втретє, а вчетверте починає покурювати або попивати. За статистикою, пробують курити близько 80% дітей, половина з них залишається курцями.
До найголовніших причин, які сприяють виникненню шкідливих звичок у дітей, відносяться: приклад батьків, дорослих, друзів, реклама та цікавість дітей. Завершує закріплення звички наркотична дія нікотину та алкоголю на організм людини. Сприяє прискоренню формування звичок відсутність або мало ефективність профілактичної роботи з попередження тютюнопаління та вживання алкогольних напоїв в середовищі, де знаходиться дитина. Батьки дітей, в першу чергу, мають розуміти, що дитина найбільше бере приклад лише з них. Батько та мати є тим взірцем, прикладом, який «закодовується» в нервових клітинах кори головного мозку, в білках пам’яті дитини на все життя. і коли дитина бачить та відчуває змалку, що батьки п’ють, смалять тютюн, або мають інші вади своєї поведінки по відношенню до неї або один до одного, вона як губка поглинає це в свою пам’ять і вважає такий спосіб життя за норму. Порівняти та переосмислити по-іншому у віці до 5-6 років дитина просто не має змоги. Батьки дітей мають знати, що їх зловживання алкоголем є порушенням прав дитини на нормальні умови життя, на належне виховання дітей, і при систематичному його прояві може розглядатися, як ухиляння від виховання дітей, що може тягти за собою адміністративну відповідальність та позбавлення батьківських прав.
Батьків та педагогів передусім хвилює питання, як зміцнити здоров’я дітей. Потік різноманітної інформації та практичних порад надто великий і часто-густо безрезультатний, поза як окрім думок, потрібні реальні дії, щоденна праця батьків, вихователів і самих дітей, спрямована на зміцнення здоров’я. І вже сьогодні батькам варто стати взірцем для наслідування для своїх малюків стосовно ставлення до власного здоров’я. Не словами, а ділом показати як правильно харчуватися, як корисно і цікаво проводити дозвілля, почати разом з дітьми вранці робити зарядку, а у вихідні виїжджати на природу, відмовитися від тютюнопаління й вживання алкоголю.
Давайте не будемо відкладати на завтра те, що ми в силах розпочати вже сьогодні!