Головна » Медична сестра » «Що потрібно знати батькам про те, як слід стежити за зубами, дитини та з якого віку її показувати стоматологу?»

«Що потрібно знати батькам про те, як слід стежити за зубами, дитини та з якого віку її показувати стоматологу?»

«Що потрібно знати батькам про те, як слід стежити за зубами,  дитини та з якого віку її показувати стоматологу?»

 

Одним з найважливіших моментів у розвитку дітей є прорізування зубів. Багато батьків сумніваються, чи потрібно чистити молочні зуби, не знають, як за ними правильно доглядати, як навчити малюка користуватися зубною щіткою, коли саме починати чистити зуби дитині. На даному етапі важливо все. Необхідно знати, крім того, які засоби по догляду за зубами і порожниною рота застосовуються для дітей різного віку. Хвороби молочних зубів можуть стати причиною руйнування зачатків постійних зубів, а також виникнення серйозних захворювань різних органів.

ЧОМУ ТРЕБА ДОГЛЯДАТИ ЗА ПОРОЖНИНОЮ РОТА МАЛЮКА

Незважаючи на те, що молочні зуби тимчасові, за ними треба ретельно доглядати: чистити щодня і вчасно лікувати. В іншому випадку зубна емаль під впливом цукру, солей і кислот, що містяться в залишках їжі, руйнується, утворюється карієс.

Лікувати зуби потрібно обов’язково, так як через пошкодження емалі інфекція проникає в центральну частину зуба, пульпу. При цьому утворюється пульпіт, або запалення м’яких зубних тканин, яке може поширитися на сусідні тканини.

Все це погано позначається згодом на формування постійних зубів, що веде до пошкодження їх зачатків. Крім того, хвороби зубів і порожнини рота, що мають безпосередній зв’язок із захворюваннями серцево-судинної та імунної систем. Тому догляд за зубами і порожниною рота відіграє важливу профілактичну роль.

У ЯКОМУ ВІЦІ ТРЕБА ПОЧИНАТИ ЧИСТИТИ ЗУБИ

Перші зубки у дитини легко омиваються слиною, що містить антибактеріальні речовини. Дитячі лікарі радять очищати їх від нальоту, що з’являється під час їди, вже з моменту їх прорізування, використовуючи змочену водою марлю. По мірі збільшення кількості зубів у дитини вони розташовуються щільніше один до одного. Так, до 2 років у дітей, як правило, їх буває вже близько 20. Шматочки їжі застряють між зубками, щільне розташування яких ускладнює доступ слини до цих ділянок. Необхідність використання зубної щітки при цьому очевидна.

Для того щоб у дитини були здорові зуби, стоматологи рекомендують:

При появі перших зубів протирати їх після кожного годування вологою губкою або марлею для видалення залишків їжі і запобігання утворення зубного нальоту. Пляшечку з соскою рекомендується забирати у малюка відразу після годування. В іншому випадку підвищується ризик утворення карієсу.
З 10 місяців 2 рази в день починати чистити зубки м’якою синтетичною щіткою з використанням дитячої пасти, яка не принесе шкоди дитині, якщо вона її проковтне. Після кожного прийому їжі рекомендується звільняти зуби від нальоту змоченою у воді губкою.
З 6-9 років діти повинні не тільки двічі на день користуватися щіткою, а й починати застосування зубної нитки, так як проміжок між зубами зменшується до мінімуму. У цьому віці молочні зуби поступово змінюються на постійні. Для дитини старшого віку чищення зубів має стати природною звичкою і потребою.

ДУМКА ФАХІВЦІВ ПРО ДОГЛЯД ЗА ДИТЯЧИМИ ЗУБАМИ

Як вважає дитячий доктор Е. Комаровський, привчати дитину чистити зуби треба так, щоб цей процес приносив їй задоволення, і був своєрідною грою. Якщо до 2 років здійснення ретельної чистки не завжди реально, то всерйоз приступати до догляду за зубами необхідно саме з цього віку. Однак за гігієною порожнини рота стежать вже з появи першого зуба. Головні умови для цього — дотримання режиму харчування, чистота і прохолода в кімнаті, щоб у дитини не пересихала слина. Якщо малюк просить пити вночі, то йому слід давати тільки чисту воду, а не сік, солодкий чай або молоко.

ЯК ПРАВИЛЬНО ЧИСТИТИ ЗУБИ ДИТИНІ

Щоб зуби були почищені якісно, стоматологи рекомендують допомагати дитині «очистити» їх, поки вона не досягне віку 6-7 років, а згодом контролювати процес приблизно до 11 років.

Для ефективного очищення внутрішньої і зовнішньої поверхонь зубів треба водити щіткою від ясен до їх країв (при цьому здійснюються рухи знизу вгору для нижніх зубів, зверху вниз — для верхніх). Жувальну поверхню чистять за допомогою горизонтального переміщення щітки. При цьому обертальними рухами обережно масажують ясна, що сприяє їх зміцненню, поліпшенню кровообігу. Чистити зуби дитині треба легкими рухами, без натиску, так як емаль швидко стирається, а ясна можуть бути пошкоджені.

За допомогою марлі або спеціального пристосування на щітці необхідно прибирати наліт з язика. Якщо цього зробити не вдається, то варто порадитися з лікарем, так як наліт на язику іноді стає ознакою захворювання порожнини рота, кишечника або інших органів.

Для того щоб підвищити інтерес маленької дитини до процесу чищення зубів, використовують такі пристосування, як пісочний годинник (водити щіточкою по зубах до тих пір, поки не пересипеться весь пісок). З 3 років можна використовувати електричні зубні щітки. Щоб пояснити дитині, для чого потрібно чистити зубки, як робити це правильно, можна показувати їй мультфільми про наслідки поганого догляду за зубами.

ВИБІР ДИТЯЧИХ ЗАСОБІВ ПО ДОГЛЯДУ ЗА ЗУБАМИ І ПОРОЖНИНОЮ РОТА

Дитячі засоби для чищення зубів повинні бути безпечними, ефективними. Крім того, важливо, щоб вони мали яскравий колір, нагадували красиву іграшку.

ЗУБНІ ЩІТКИ

Зубні щітки для малюків — це не просто зменшена копія дорослої щітки. Вони повинні відповідати ряду вимог. До них відносяться:

1.    Гігієнічність. Не можна використовувати щітки з натуральною щетиною, так як накопичені в ній мікроорганізми неможливо видалити струменем води. Крім того, натуральна щетина має більш грубу структуру, і травмує ясна.

2.    Зручність використання для дітей різного віку. Для малюків від 3 місяців до 2 років випускаються щітки, які надіваються на мамин палець. Вони дозволяють чистити зубки і язик, масажувати ясна. Випускаються щітки з гумовими ручками зручної форми, щоб дитині було легше їх тримати. Деякі щітки забезпечені спеціальною теркою для чищення язика.

Великою популярністю користуються дитячі електричні зубні щітки, які краще очищають зуби порівняно з ручними: завдяки вібрації, вони розпушують наліт і швидше видаляють його через обертальні рухи чистячої поверхні.

В ультразвукових зубних щітках заряд електричної батареї або акумулятора перетворюється в ультразвук, завдяки чому знищуються мікроорганізми, емаль очищається від нальоту.

ЗУБНІ ПАСТИ

Дитячі зубні пасти відрізняються від дорослих тим, що вони містять менше абразивних речовин, мають смакові та ароматичні добавки. Крім того, вони містять такі корисні речовини, як молочні ферменти, казеїн, кальцій, ксиліт і інші, поліпшують структуру зубів і володіють бактерицидною дією. Дитина може проковтнути пасту без шкоди для здоров’я.