Головна » Медична сестра » Педикульоз у дітей – як захиститися і як боротися

Педикульоз у дітей – як захиститися і як боротися

Педикульоз у дітей – як захиститися і як боротися

Нарешті-то канікули! Щасливі і повні енергії діти їдуть в літні табори або на відпочинок з батьками. Ігри на свіжому повітрі великої кількості малюків сприяють поширенню небажаних «товаришів» – вошей. Влітку для цих паразитів починається справжній сезон полювання за нашими головами.

Педикульоз є хворобою, яка викликається паразитом – головний вошью (pediculus capitis). Цей паразит живе виключно у волосяному покриві шкіри голови людини і живиться його кров'ю. Величина дорослої комахи не перевищує 2-3 мм. Личинки воші (гниди) мають білувато-коричневий колір, а за розміром нагадують вушко голки. Самка зазвичай відкладає від 6 до 8 яєць в день раз на 20 днів. Завдяки клейкої речовини вони приклеюються до шкіри голови. Через 10 днів з яєчок вилуплюється личинка, яка надалі перетворюється на дорослого індивіда. Паразит харчується виключно кров'ю людини. На місці укусу виникає невелике потовщення, яке свербить і пече. Головна воша вміє тільки повзати, тому заразитися нею можна тільки через безпосередній контакт з хворою людиною. З цієї ж причини зараження найбільше загрожує дітям і підліткам, які, на відміну від дорослих, не зберігають достатню дистанцію, – туляться один у одного головами в процесі гри, сплять поруч під час післяобіднього перерви, позичають один одному гребінці та гумки для волосся.

Чому розвивається педикульоз?

Переконання, що наявність вошей пов'язано з брудом, бідністю і недостатньою гігієною, призвело до того, що тема педикульозу є в нашій країні табуйована. А факти такі, що воші були присутні завжди і у всьому світі. Ця проблема стосується всіх континентів, кліматичних зон і людських спільнот.

 Педикульоз частіше обрушується на дітей, ніж на дорослих. Поширенню зараження сприяють великі людські скупчення, а можливості перенесення дуже різноманітні. Педикульозом можна заразитися в дошкільних закладах, школах, в літніх таборах, позичивши в одного шапку або шарфик, користуючись загальною гребінцем. Педикульоз у дітей найчастіше спостерігається у школах та дошкільних закладах. Через недостатню інформованість і пильності батьків і педагогічних кадрів найбільше страждають діти. Ті, у кого таку хворобу знаходять, на час ізолюються від групи або класу.

Як захиститися від педикульозу?

Педикульозом можна заразитися ТІЛЬКИ через безпосередній контакт.

Профілактичний контроль за волоссям дітей повинен увійти у батьків у звичку, особливо якщо в школі або дошкільному закладі бувають спалахи педикульозу. У такому випадку існує великий ризик зараження!

 Домочадці не повинні користуватися спільно речами для особистої гігієни, такими як: гребінець або щітка, гумки для волосся, рушники, шапки, шарфи та інший одяг.

 Слід уникати безпосереднього контакту головами (волоссям) інших людей. Це правило стосується перш за все дітей. Інших дієвих методів, що запобігають зараження педикульозом, не існує.

Як визначити, що у дитини воші?

 Найбільш характерним проявом педикульозу є свербіж. Якщо ваша дитина постійно чухає голову, потрібно обов'язково оглянути його шкіру голови і волосся. Гниди (яйця вошей) зазвичай знаходяться в основи волосся, вони білі і нагадують лупа (на відміну від лупи, яку можна, наприклад, здути, їх не так просто усунути). Воші найчастіше ховаються за вухами і на потилиці. Дорослі комахи видно неозброєним оком. Чи впевнені ми або ж тільки підозрюємо у дитини педикульоз, в будь-якому випадку потрібно обов'язково оглянути голови інших домочадців і поспілкуватися з фармацевтом або лікарем.

Як же лікуватися?

 Педикульоз можна і потрібно вилікувати. Для цього слід:

 * Ретельно дотримуватися рекомендацій лікаря і фармацевта,

 * Перевірити, чи безпечно куплене засіб для дітей,

 * Поцікавитися у фармацевта, чи не викликає продукт алергію і не дратує шкіру голови,

 * Застосувати відповідний препарат, який допоможе дієво і разом з тим безпечно вилікувати хворобу,

 * Пам'ятати, що лікування потрібно повторити через 7-8 днів, щоб бути впевненим, що педикульоз не повернеться.

До того ж варто знати, що:

 * Головна воша не виживе без свого годувальника – людини, тому знезаражувати будинок або квартиру не потрібно,

 * Головний людська воша не живе на домашніх тварин (собака, кіт), тому немає необхідності перевіряти шерсть тварин,

 * Воші не стрибають і не плавають і тому зараження може відбутися тільки через безпосередній контакт голови з головою,

 * Проблема стосується в рівній мірі хлопчиків і дівчаток. Природно, що діти з більш довгим волоссям легше можуть бути інфіковані,