Формуємо правильну поставу в дитини
Формуємо правильну поставу в дитини
Зверніть увагу на те, як сидить ваша дитина, коли робить уроки, читає чи грає за комп’ютером. Найімовірніше, вона сутулиться, зігнувшись над столом, чи підгинає під себе ноги, вмощуючись на дивані. І, якщо її попросити змінити позу, вона скаже, що їй так зручно. Але як при цьому почувається її хребет?
На жаль, він страждає, і разом з ним страждають ще не повністю сформовані хребці. Лікарі наводять невтішну статистику, що наразі викривлення хребта спостерігається у 80% дітей шкільного віку.
Тож у сьогоднішній статті з’ясовуємо, що впливає на формування постави дитини, до чого призводить її деформація, і які вправи варто виконувати з дитиною, аби її спинка була рівною та здоровою.
Якою буває постава людини?
Постава — це звичне положення тіла людини у спокої і в русі. Процесформування постави починається в ранньому дитинстві й триває до 25 років. Але в цьому часовому проміжку є декілька етапів, коли батькам потрібно бути дуже уважними до постави дитини. Це — час активного росту її хребта, що відбувається у віці:
· від 6 місяців до 2 років;
· 5 — 8 років;
· 11 — 14 років.
При цьому, ранній шкільний вік (6-8 років) має особливе значення. Адже в цей період хрящова структура хребців починає поступово костеніти (насичуватися солями кальцію). Якщо в цей час хребці деформуються і неправильно зростуться, то виправити їх потім буде дуже важко.
Зазвичай розрізняють правильну і неправильну поставу. Голова людини з правильною поставою піднята вгору і трохи висунута вперед, плечі відведені назад, а долоні рук виступають за стегна. При цьому не має відчуватися напруга чи втома, зумовлена дискомфортом у м’язах.
· Важливими ознаками здорової постави є також розташування грудної клітини і стегон на одному рівні та відсутність нахилу тіла в один бік.
Правильна постава сприяє нормальному функціонуванню рухового апарату і внутрішніх органів.
Натомість неправильна постава характеризується викривленим хребтом з деформованими хребцями, що займають неправильне положення. Про наявність порушень постави можуть свідчити наступні ознаки:
· голова сильно нахилена вперед, а не тримається прямо;
· плечі висунуті вперед або сильно напружені через їхнє відведення назад;
· лопатки випирають назовні (ніби крила);
· спина зігнута, що зумовлює запалість грудної клітки;
· таз зміщений вперед або назад (праворуч чи ліворуч);
· різнорівневі плечі зумовлюють вигин усього тіла в одну сторону;
· нахил голови в одну зі сторін;
· вага тіла не порівну розподіляється між ногами, одна ступня відчуває більше навантаження, ніж друга.
Якщо ви помітили хоча б одну з наведених ознак у своєї дитини, не затягуйте з візитом до лікаря. Адже своєчасне лікування дасть змогу виправити порушення хребта.
Чим загрожує неправильна постава дитини?
Порушення постави може спричинити серйозні збої в роботі внутрішніх органів (порушення дихання та кровообігу, погіршення травлення, самопочуття) і стати причиною короткозорості та захворювань опорно-рухового апарату (сколіоз, кіфоз).
Крім того, в дитини з неправильною поставою знижуються окисні процеси в організмі, через що вона швидше втомлюється і не може сконцентруватися.
· Лікарі звертають особливу увагу батьків на важливість правильної постави для дівчаток, наголошуючи, що сутулість призводить до порушень розвитку статевих органів.
Що може спричинити порушення постави школяра?
Причин насправді може бути дуже багато. Пропонуємо розглянути найбільш поширені:
1) Несформовані вміння ще з дошкільного віку правильно сидіти і стояти
Згорблення, лежання на столі, викривлення на один бік, підгинання ноги під себе, звичка стояти, спираючись на одну й ту саму ногу, — все це однаково шкодить дитячій спинці.
· Пам’ятайте, що сидіння для молодшого школяра — не відпочинок, а акт статичного напруження. Оскільки м’язи-розгиначі в дитячому організмі ще слабкі, то від сидіння дитина швидко втомлюється і в неї виникає бажання змінити позу або побігати. Дорослі часто не розуміють цього і сварять дітей за непосидючість.
2) Меблі, які не відповідають віку і зросту дитини (парта, стіл, стілець), особливо, коли вона довгий час проводить у вимушеній позі (на уроках, під час виконання домашніх завдань)
3) Носіння важкого рюкзака (сумки) на одному плечі
4) Неправильне піднімання важких речей
Те, як дитина піднімає важкі речі з підлоги, може негативно впливати на поставу.
· Важливо навчити дитину піднімати речі, не вигинаючи спину. Стежте за тим, щоб малюк присідав, брав іграшку (чи інший предмет) та вставав з нею, і ні в якому разі не нахилявся, згорблюючись.
5) Неправильна ходьба (з нахиленою вниз головою, опущеними і зведеними вперед плечима).
6) Надмірна вага
Зайві кілограми збільшують навантаження на хребет.
7) Неправильна поза під час сну (підігнувши ноги «калачиком» тощо) і невідповідна постіль, на якій спить дитина
8) Малорухливе дитинство
Малорухливий спосіб життя також негативно впливає на поставу дитини.
Столичний ортопед Олег Лук’янець пояснює:
· «Брак свіжого повітря та постійні навантаження на спину при тривалому сидінні чи носінні портфеля шкодять поставі. При тривалому сидінні голова дитини тисне на хребет і здавлюються міжхребцеві диски. Від цього болить спина й школяр сутулиться. У рухливих дітей таких проблем немає.»
Як сформувати бездоганну поставу своєї дитини?
Щоб запобігти появі викривлення хребта, лікарі рекомендують батькам дотримуватися таких порад:
1. З наймолодшого віку слідкувати за поставою дитини.
Не забувайте, що на формування постави впливають повсякденні звички: манера стояти, ходити, сидіти за столом, під час перегляду телевізійних передач, гри на комп’ютері. Тому попереджайте формування звичок, що можуть згубно вплинути на поставу дитини:
· Розкажіть малюку, що потрібно завжди тримати спинку рівно, щоб бути здоровим.
· Не припиняйте виправляти дитину, якщо вона нерівно сидить, горбиться, кладе ногу на ногу або сутулиться.
· Слідкуйте за поставою дитини в положенні сидячи — спина дитини менше стомлюватиметься, якщо вона опиратиметься на спинку стільця, а ноги стоятимуть на підлозі або на підставці всією ступнею.
· Навчіть дитину правильно піднімати важкі речі (вище ми вже пояснювали, як).
· Слідкуйте за тим, щоб навантаження на спину було рівномірним,не дозволяйте дитині носити важкий рюкзак на одному плечі.
· Купуйте дитяче взуття з супінатором та слідкуйте за тим, щоб малюк не вивертав ногу при ходьбі.
2. Перевіряти правильність постави
Ви можете робити це час від часу самостійно. Можна попросити дитину стати до стінки — потилиця, лопатки, сідниці та п’ятки мають доторкатися до стінки. У такому положенні хребет випрямлений, але природній вигин зберігається — між стіною та спиною дитини щільно (не вільно) проходить її кулак.
· Олег Лук’янець радить батькам оглядати спини дітей хоча б раз на місяцьі звертати увагу, чи хребет і міжсіднична складка формують рівну лінію.
Крім того, рекомендується проходити профілактичний огляд у лікаря двічі на рік.
3. Купувати меблі, що відповідають зросту дитини
У дитини має бути зручний стіл (парта) і стілець. Не купуйте меблі «на виріст», краще зверніть увагу на меблі-трансформери — вони дають змогу регулювати висоту відповідно до зросту дитини.
4. Забезпечити безпечне місце для сну
Організація місця для сну має дуже важливе значення. Для дітей шкідлива занадто м’яка постіль. Оптимально, коли дитина спить на в міру твердому ортопедичному матраці. Подушка повинна бути невеликою та низькою.
· Найкраща поза для сну — на спині.
5. Залучати дітей до фізичної активності на свіжому повітрі та спорту
Забезпечуйте різні навантаження на м’язи з метою їхнього тренування, адже слабкі м’язи погано утримують скелет. Заохочуйте малюка до активних ігор, а школяра запишіть у спортивні секції. Підійде також їзда на велосипеді чи танці.
6. Навчати дитину правильному повноцінному харчуванню, що сприятиме нормальному розвитку мускулатури і скелета дитини
· Потроху вилучайте з раціону школяра торти, тістечка, цукерки, солодку газовану воду та інші «смаколики», що містять надмірну кількість цукру і маргарин. Ці речовини уповільнюють засвоєння кальцію — будівельного матеріалу для м’язів, хрящів і кісток.
· Натомість збагачуйте меню кисломолочними продуктами. Вони багаті білком — ще однією важливою «цеглинкою» в побудові здорових м’язів і хребців.
· Кальцій найкраще засвоюється в поєднанні з магнієм, фосфором і вітаміном D. Найбільш збалансовано ці речовини представлені в твердому і соєвому сирі, молоці, сирі, зеленому горошку, горіхах і сардинах.
7. Виконувати разом з дитиною вправи для поліпшення постави
Правильну поставу допомагають виробити вправи на зміцнення м’язів живота, шиї, рук, спини і ніг. Корисно робити вправи з набивними м’ячами, скакалками та гімнастичними палицями.
Які тренувальні вправи допомагають покращити поставу дитини?
Пропонуємо вашій увазі декілька вправ, які позитивно впливають на формування постави дитини та зміцнюють її м’язи.
· Якщо вам здається, що в дитини вже порушена постава — зверніться до лікаря, адже лише спеціаліст може відрізнити патологію від норми та вибрати необхідну саме вашій дитині гімнастику.
1. Стійка біля стінки
Одна з найпростіших вправ для ідеальної постави — стояти рівно. Нехай малюк стане рівно біля стінки так, щоб потилиця, лопатки, сідниці та п’ятки торкалися стінки, постоїть так п’ять секунд, зробить крок уперед, не міняючи положення тіла. Бажано повторити п’ять разів.
· Можна почергово відводити руки і ноги в сторони, підніматися навшпиньки, присідати, притиснувшись спиною до стіни.
2. Вис на перекладині
· Ця вправа корисна як хлопчикам, так і дівчаткам. У стоячому та сидячому положенні хребет знаходиться під тиском, і щоб його знизити, варто висіти на перекладині. Хлопчикам також корисно висіти на одній руці та підтягуватися.
3. Ходіння з предметами на голові
Дуже корисні для формування правильної постави вправи на рівновагу. Можна ходити по кімнаті, поклавши різні предмети на голову (в межах розумного): кубики, подушечки, наповнені крупою, сіллю або піском.
· Ходити при цьому можна навшпиньки, на напівзігнутих ногах, можна присідати.
4. «Кішка».
Цю вправу застосовують також на заняттях йогою. Дитина має стати на коліна та долоньки, опустити голову вниз, розправити плечі та вигнути дугою спину, а потім підняти голову та прогнути спину, наче кішечка.
5. Вправи на координацію рухів
Для гарної постави корисно робити вправу «Ластівка», стійку на одній нозі, ходити по колоді, стрічці.
Не забувайте виконувати вправи разом з дитиною, можете включити їх у ваш комплекс ранкової гімнастики. Не сваріть дитину, якщо вона робить щось не так, зацікавте її, щоб вона з бажанням виконувала вправи. Лише в такому разі це стане звичкою. Бажаємо успіхів!